No zaniedbałem się przyznaję, a to też po trosze dlatego, że rozpocząłem kolejny równoległy projekt, tym razem trochę bardziej ocierający się o muzykę niż film (oczywiście zachęcam do przeczytania, obejrzenia i posłuchania theDeszcz). Po drugie nie udało mi się wciągnąć do współpracy jednego bardzo kreatywnego, ale chciałoby się powiedzieć "śmierdzącego lenia", chociaż zważywszy na fakt, iż dzieli nas dosyć spory dystans nie mogę nic powiedzieć na temat doznań zapachowych związanych z jego osobą. Technika nie jest jeszcze na takim poziomie, aby umożliwić nam przesyłanie zapachów na odległość w czasie rzeczywistym. Chociaż to może nawet dobrze, że postępy w tej dziedzinie nie są zbyt spektakularne. A propos brzydkich aromatów to słyszałem o wynalezieniu bielizny szytej z materiału wykorzystywanego przez NASA, który całkowicie absorbuje nieprzyjemne zapachy - jak widzicie przemysł bieliźniarski może poszczycić się znacznie donioślejszymi odkryciami. A jak już otarliśmy się o tematykę kosmiczną to chciałoby się zacytować znanego kosmonautę z załogi Apollo 11: „It’s one small (smell) step for a man, but one giant leap for mankind".
Alkoholizm
Jak widzicie uciekam w kosmos od tematu przewodniego serwując "niesamowite" ciekawostki bieliźniarskie i to jest właśnie kluczowy powód zaistniałego przestoju twórczego. Ale równocześnie obaliłem w ten sposób teorię o rzekomym uzależnieniu publicystycznym. Chociaż stosując metaforę alkoholową to tak właściwie to tylko zmieniłem rodzaj trunku, a nie całkowicie zrezygnowałem ze spożycia. Temat, który starałem się omijać szerokim łukiem dotyczy mianowicie alkoholizmu. Mimo "nastrojowej" stylistyki wizualnej zastosowanej w całym blogu i delikatnie zarysowanych zagrożeń zależało mi raczej na wyeksponowaniu tych pozytywnych aspektów spożycia alkoholu oraz sposobów na zniwelowanie uciążliwych następstw. Miało to umożliwić częstsze i bezobjawowe picie z zachowaniem zdrowego rozsądku, świetnego samopoczucia, kondycji fizycznej oraz libido, coś w stylu naszego agenta 007. Czekałem na jakieś ciekawe inspiracje, a tu od Kilara i Stinga, zaczęły przytłaczać mnie same drastyczne motywy. W mediach nasilona nagonka na pijanych kierowców, wśród pacjentów zawodowi kierowcy z uzależnieniem alkoholowym, w mediach historia księdza (znowu), który po pijanemu spowodował wypadek i na drugi dzień zgłosił się na komendę, gdzie przeprowadzony pomiar wykazał 2 promile. Tak więc wszystko obracało się wokół alkoholizmu. Także jedyny filmowy wątek związany z alkoholem, który mnie ostatnio atakuje, to także niestety "większy kaliber". Wyczekałem dwa tygodnie z nadzieją, że natknę się na coś innego. Niestety nic się nie pojawiło, więc muszę ulec i rozprawić się z ekranizacją książki, którą przeczytałem jeszcze na studiach, a która właśnie dziś ma swoją premierę kinową: "Pod Mocnym Aniołem" w reż. Wojtka Smarzowskiego na podstawie Jerzego Pilcha, z Robertem Więckiewiczem w roli głównej.
Tak więc miało być fajne, radosne, zabawne, a tu same alkoholowe dramaty. Nie pozostało mi nic innego jak zamiast tworzyć osobnego rozbudowanego bloga dla alkoholików, rozprawić się z tym tematem teraz przy okazji tej najnowszej polskiej produkcji.
Wszystko sprowadza się do dobrania odpowiedniej dawki. Niestety w przypadku niektórych substancji, zwłaszcza tych oddziałujących na poziomie neuroprzekaźnictwa, pojawia się problem uzależnienia (nikotyna, kofeina, etanol - oczywiście wymieniam te "bezpieczne", legalne i ogólnodostępne). Dopamina, serotonina i endorfiny to przede wszystkim substancje odpowiedzialne w naszym mózgu za odczuwanie przyjemnych doznań do których organizm łatwo się przyzwyczaja i niestety bardzo często od tego przyzwyczajenia nie może się już uwolnić. No niby proste - jest coś co w łatwy sposób poprawia nam nastrój więc stosujemy to. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy tego stosować bardzo dużo i nie potrafimy bez tego żyć. Zwłaszcza w przypadku alkoholu jest to sprawa problematyczna, gdyż właśnie ze względu na wspomnianą powyżej łatwą dostępność oraz mechanizm działania stanowi największe zagrożenie. Dla osób dotkniętych problemem uzależnienia przydatne będą informacje zawarte we wcześniejszych rozdziałach, głównie dotyczące: GLUTAMINY oraz KORZENIA KUDZU, a także wszystkich pozostałych preparatów opisanych w ROZDZIALE No6, wspomagające detoksykację wycieńczonego nałogiem organizmu.
Bohaterowie dotknięci nałogiem alkoholowym zainteresowali zarówno twórców literackich, jak i filmowych. Właśnie w przedstawionej poniżej produkcji doskonale zobrazowany został cały wachlarz symptomów związanych z uzależnieniem i zespołem abstynencyjnym.
Życzę udanego seansu.
PS.
Opublikowano: 07.02.2014.
Po wyjściu z kina poczułem się jakby ktoś mnie obrzygał. Było to bardzo nieprzyjemne odczucie. Tak właściwie raczej nie zdarza się aby ktoś zwymiotował na nas celowo, ja przynajmniej nie znam takiego przypadku ... WIĘCEJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz